Wsporniki do karniszy

Wsporniki do karniszy kupujemy często w zestawie z karniszem, jego zakończeniem, kółkami i agrafkami bądź żabkami. Bardzo często rozpoczynając zakup takich kompletów myślimy jedynie o wyborze wzoru. Po chwili jednak może się okazać, że potrzebna nam inna ilość, kółek lub na przykład wsporników.

- Materiał-
Wybierz
- Kolor-
Wybierz
Sortuj według: Nazwy Ceny Popularności

Jak dobrać wsporniki do karniszy?

Po pierwsze musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy potrzebne są nam pojedyncze, czy podwójne. Pojedyncze przydadzą się nam, gdy chcemy powiesić wyłącznie firankę. Gdy myślimy również o zasłonach - konieczny jest podwójny. Jest to pierwszy możliwy ich podział.

Ponadto bardzo istotna jest decyzja o tym, czy chcemy mocować je na suficie, czy na ścianie. Te sufitowe wymagają rzecz jasna dłuższych tkanin zdobiących okno oraz przenoszą punkt ciężkości całego zestawu. Najlepiej nadają się do prostych karniszy bez zdobień.

Kolejną kwestią jest materiał, z którego zostały wykonane. Można wyróżnić dwa podstawowe typy: drewniane i wsporniki do karniszy metalowych. Te pierwsze uznawane są za bardziej klasyczne, a drugie jako bardziej nowoczesne.

Zarówno wśród drewnianych jak i wśród wykonanych z metalu możemy wyróżnić dodatkowo jeszcze kilka rodzajów ze względu na kolor. O ile wśród drewnianych będą to kolejno barwy pochodzące od nazw drzew (sosnowe, dębowe, itd.) o tyle wśród zrobionych ze stali znajdziemy między innymi: niklowe, z mosiądzu czy ze stali nierdzewnej.

Kolejny podział tej części ozdoby okna to odpowiednio krótkie (około 10cm) i długie (około 18cm) wsporniki. Czym się kierować przy wyborze jednych i drugich? Wiadomo, że na długość wspornika może mieć wpływ ilość karniszy, które będzie trzymał. Te pojedyncze mogą być krótsze.
Jednak nie ma tu sztywnych zasad. Czasami, jeśli chcemy by nasza firanka była mocno marszczona lub pofalowana, wybierzemy wieszak dłuższy. Taki podkreśli urok upięcia firanki i jej zwiewność, delikatność. Mocno przylegająca do ściany może stwarzać wrażenie bardzo skromnej i nieatrakcyjnej.

Kolejne rozróżnienia wśród wsporników dotyczą kształtu karniszy oraz sposobów ich mocowania. Można kupić karnisze o dwóch podstawowych kształtach: prostokątne (w tym kwadratowe) i okrągłe. Mogą być one mocowane na wsporniku od góry, od dołu lub wsuwane (te ostatnie dotyczą głównie karniszy drewnianych).

Zauważając ogrom możliwości przy wyborze wsporników i karniszy, odpowiedzmy więc sobie na pytanie dotyczące tego, jak chcemy, by nasze okno prezentowało się finalnie.

Producenci

„Zasady ochrony danych osobowych.” Polityka Prywatności

Zamknij