Doniczki i osłonki ceramiczne do kwiatków

Donice i doniczki, te duże i te małe, o różnych kształtach i sposobach mocowania, towarzyszą człowiekowi od dawien dawna. Mało kto wie, że słowo "donica" występowało już u Prasłowian. Jej etymologicznym poprzednikiem była "dojnica", oznaczająca naczynie na mleko, używane podczas dojenia krów.

- Materiał-
Wybierz
- Kolor-
Wybierz
- Producent-
Wybierz
Sortuj według: Nazwy Ceny Popularności

W dzisiejszych czasach nowoczesnych donic nie używa się już do takich celów, jednak ich funkcjonalność jest też dosyć różnorodna.

 

Czym się różni donica do kwiatów od osłonki

Zanim przejdziemy do charakterystyki doniczek do kwiatów oraz innych roślin, warto poznać podstawową klasyfikację naczyń, używanych do ich uprawy. Otóż doniczki są to pojemniki wypełniane najczęściej ziemią, co bardzo ważne o właściwym współczynniku pH dla danej rośliny! Posiadające co najmniej jeden otwór służący do odprowadzania wody zlokalizowany na dnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pewność, że roślina doniczkowa nie zgnije np. od przelania wodą.

Z kolei osłonka nie musi posiadać otworów, ma lite dno, jej funkcja ogranicza się zatem do ozdabiania donicy i czynienia przestrzeni mieszkalnej jeszcze piękniejszą.

 

Bogaty asortyment doniczek do kwiatów

Producenci zadbali o bardzo szeroki wybór pojemników do uprawy roślin w domu, czy w jego pobliżu, np. tarasie czy balkonie. Dzięki temu poza bogactwem kształtów (mamy do dyspozycji między innymi owalne, kwadratowe, podłużne) i rozmiarów (począwszy od kilku centymetrów szerokości), dużą paletą kolorów, mamy dodatkowo wiele sposobów montażu - podwieszane, doniczki ścienne, na parapet lub na różnego rodzaju nóżkach (na stojakach).

Możemy też przebierać w materiałach, z których zostały one wykonane. A więc mamy doniczki ceramiczne i ceramiczne osłonki na doniczek, metalowe, jak również wykończone materiałami przypominającymi lniane osłony. Nieco rzadziej spotykamy donice drewniane, odpowiednio impregnowane.

Donice mogą być również modne, nowoczesne jak i bardziej nawiązywać do stylu retro. Ich wybór warto dostosować do anturażu, który mają wypełnić.

 

Donice nie tylko na piękne kwiaty

Warto pamiętać, że doniczki to nie tylko kwiatowe elementy ozdobne do salonu czy sypialni. Oczywiście będą pasować do wiecznie modnych storczyków czy nasturcji, ale jest jeszcze jeden rodzaj roślin, które możemy w nich uprawiać. Są to mianowicie zioła. Dzięki domowej uprawie ziół będziemy mogli mieć szybki dostęp do zdrowych i świeżych przypraw, takich jak bazylia, tymianek, mięta, rozmaryn czy estragon. I to przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz!

O doniczki z ziołami warto zadbać w kuchni. Po pierwsze będziemy mieć je pod ręką. Po wtóre, idealnie wkomponują się w przestrzeń każdej jadalni, nadając jej swoim zapachem i wyglądem świeży, naturalny charakter.

Producenci

„Zasady ochrony danych osobowych.” Polityka Prywatności

Zamknij